KURUMSAL BİLGİLER

KAPILARINI DÜNYAYA AÇ
HAMAŞ Endüstri Sanayi ve Tic. A.Ş.

Hamaş 2004 yılında iki yaratıcı makine mühendisi A.Hamdi Özkardeş ve Aşkın Ayçelep tarafından İzmir'de kuruldu. Firmanın kuruluş hikayesinin temeli bu iki kişinin güvenilir dostluğu olmasının yanısıra oldukça yaratıcı bir iş fikrine dayanmaktadır. Hamdi Bey, küçük dairesinde yaptırdığı tadilat esnasında menteşeli mutfak kapısının yarattığı gereksiz alan kaybından kurtulmak istemiş ve duvar içine gizlenen kapı mekanizması fikri böyle bir gereksinimden ortaya çıkmıştır. Fikrin iş çevreleri tarafından oldukça takdir görmesi ile ikisi de çalıştıkları firmadan istifa edip kendi işlerini sıfırdan kurmaya karar vermişlerdir.

Hamaş kelime anlamı olarak Azeri Türkçesi’nde “yol yoldaşı” anlamına gelmektedir. Ayrıca şirketin kurucu ortakları Hamdi Özkardeş ve Aşkın Ayçelep'in isimlerinin ilk heceleridir. Bu nedenle Hamaş kurulduğu günden beri gerek çalışanları gerekse müşterileriyle ilişkilerini 'yol yoldaşlığı' düşüncesiyle geliştiren bir anlayışa sahip olmuştur.

2005'te “MasterSlide” markasıyla piyasaya sundukları iş fikriyle inovatif bir yaklaşım getiren iki yol arkadaşı girişimci Endeavor tarafından da Türkiye’nin en etkin 4 girişimcisinden biri seçildi.

“Profesyonel hayatımızı bırakıp gelmek çok zor oldu. Özellikle sermayesiz yola çıkmanın zorluklarını yaşadık. Reklam ve ürün tanıtım çalışmalarını da yapamadık. Ancak çok iyi bir planımız ve projelendirmemiz vardı. Bir girişimci için en önemli olan da iyi bir proje ve pazar potansiyeline sahip olmak.” diyor Hamdi Özkardeş. (Büyük Olma Muhteşem Ol / Şafak Altun'un kitabından alınmıştır.)

İkili yola çıktıklarında belki büyük bir sermayeleri yoktu ancak çok daha güçlü bir şeye sahiptiler farklı ve kullanışlı bir fikre; birbirlerine ve bu fikre karşı duydukları büyük güvene. Geçen zaman içinde yaşam alanlarında aranan fazladan alan, konfor ve fonksiyonelliğe olan ihtiyacın artması ile birlikte duvar içine gizlenen mekanizma fikri sektörde hak ettiği yeri buldu. Geçen zaman içinde ürün artık kendi adıyla anılan bir marka olmayı başardı. Yaşam alanlarında menteşeli kapılar yer kaybına sebep olan ama yaşam alanlarının da önemli yapı elemanlarıdır. MasterSlide tasarımı sayesinde oda içinde kaybedilen alanlar geri kazanılırken aynı zamanda büyük estetik değerler de yaşam alanlarında kullanıcılara sunulmuş oldu. Bu iki yaratıcı ve girişimci makine mühendisinin geliştirdikleri sistem hem büyük oteller, restoranlar gibi ticari alanlarda hem de lüks rezidanslar ve lüks konut projelerinde büyük rağbet görmüştür. MasterSlide, inşaat sektöründe konforun ve işlevselliğin simgelerinden biri olmayı fazlasıyla başarmış bir markadır.

Hamaş, kurulduğu günden bugüne yaşam alanlarının fonksiyonel ve estetik kullanımı için müşteriler ve pazarın ihtiyaçlarına yaratıcı fikirlerini de katarak, %100 Yerli sermaye ile butik üretim yapan, tasarım ve uygulama firması olmayı başarmıştır.

Ürettiği tüm ürünlerde sağlamlık, dayanıklılık, kolay kurulum, fonksiyonellik ve uzun ömürlülükle beraber ihtiyaçların ötesinde fayda sağlaması Hamaş'ın değer verdiği unsurlar olarak öne çıkmaktadır. Yurtiçinde lider bir pozisyonda imalatçı ve tedarikçi olan firma giderek büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir. MasterSlide mekanizmaları 18 yıllık üretim ve uygulama çalışmalarının bir tekinden bile olumsuz dönüş almamış olması Hamaş'ın en büyük gurur kaynağıdır. MasterSlide markası kurulduğu günden bugüne Türkiye’de büyük inşaat firmalarının seçkin projelerinin vazgeçilmezi olmanın yanısıra dünyada bir çok ülkede de adını duyurmayı, tercih edilir olmayı, beraber çalıştığı projelere değer katmayı başarmıştır. Hedefleri her zaman olduğu gibi kaliteli, yenilikçi, inovatif ürünleri pazara sunmak olan firma ortakları yollarına portföylerine sürekli yaratıcı, şık, işlevsel yeni ürünler ekleyerek devam ediyor.

A. Hamdi ÖZKARDEŞ
Yönetim Kurulu Başkanı / ARGE. Tasarım & Üretim
Aşkın AYÇELEP
Yönetim Kurulu Başkanı / Satış ve Pazarlama
Rixos Bodrum
Rixos Borovoe Kazakistan
Rixos Premium Island Abudabi
Sembol
Acıbadem
Quasar
Radisson
Sky
Titanic
Vadi İstanbul
Zorlu
Quasar
Radisson
Sky
Titanic
Vadi İstanbul
Zorlu